2010-09-06
3. Festiwal Filmów Polskich na Ukrainie
Był to wspólny projekt Ukraińskiej Fundacji Filmowej (Ukrainian Cinema Foundation) i Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni przy znaczącym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Turystyki Ukrainy.

Podczas Festiwalu pokazane zostały następujące filmy:
  1. Enen, reż. F. Falk
  2. Galerianki, reż. K. Rosłaniec
  3. Generał Nil, reż. R. Bugajski
  4. Ile waży koń trojański, reż. J. Machulski
  5. Mniejsze zło, reż. J. Morgenstern
  6. Nigdy nie mów nigdy, reż. W. Pacyna
Wszystkie filmy zostały wyświetlone z napisami w języku ukraińskim, by umożliwić ukraińskim widzom przeniesienie się w polską rzeczywistość przedstawioną na ekranie.Gośćmi Festiwalu byli twórcy wyświetlanych filmów:
- Janusz Morgenstern wraz z żoną –reżyser filmu „Mniejsze zło”,
- Włodzimierz Niderhaus – dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, producent filmów „Galerianki” i „Generał Nil” oraz współproducent filmów „Enen” i „Mniejsze zło”,
- Krzysztof Łukaszewicz – współpraca reżyserska oraz scenariusz do filmu „Generał Nil”.

Podczas Uroczystego Otwarcia spotkali się oni z publicznością, a po inauguracyjnej projekcji filmu „Mniejsze zło” uczestniczyli w zorganizowanym specjalnie na tę okazję wieczornym bankiecie. Gościom podczas całego pobytu towarzyszył Dyrektor Ukraińskiej Fundacji Filmowej – Andrij Khalpakhchi.

Promocja polskiej kinematografiina Ukrainie wydaje się być doskonałym pomysłem. Polskie kino, poruszające tematy bliskie współczesnemu widzowi, zawsze spotyka się z bardzo pozytywnym przyjęciem za granicą. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się zawsze spotkania z twórcami, które są okazją do otwartej dyskusji i wymiany doświadczeń. Pobyt Janusza Morgensterna wraz z małżonką, Włodzimierza Niderhausa oraz Krzysztofa Łukaszewicza, chociaż zakłócony problemami komunikacyjnymi związanymi z wybuchem wulkanu na Islandii, należał do bardzo udanych. Twórcy spotkali się z publicznością podczas Uroczystego Otwarcia, a w kolejnych dniach swojego pobytu uczestniczyli w festiwalowych projekcjach, gdzie z chęcią przyglądali się reakcjom widzów, oglądających polskie filmy.

Źródło: Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni

All rights reserved. © 2005-2019 The Pomeranian Film Foundation.
2010-09-06
3. Festiwal Filmów Polskich na Ukrainie

Podczas Festiwalu pokazane zostały następujące filmy:
  1. Enen, reż. F. Falk
  2. Galerianki, reż. K. Rosłaniec
  3. Generał Nil, reż. R. Bugajski
  4. Ile waży koń trojański, reż. J. Machulski
  5. Mniejsze zło, reż. J. Morgenstern
  6. Nigdy nie mów nigdy, reż. W. Pacyna
- Janusz Morgenstern wraz z żoną –reżyser filmu „Mniejsze zło”,

Źródło:
Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni

All rights reserved. © 2005-2019 The Pomeranian Film Foundation.